Vintage Nedir?

Vintage, en az 40 yaşında ancak 100 yıldan eski olmayan, önceki bir dönemi veya sosyal dönemi temsil eden giysi veya aksesuar gibi herhangi bir nesnedir.Modada vintage, 40 ila 100 yıl önce yapılmış eski kıyafetleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.Ancak bir giysinin vintage sayılabilmesi için o dönemin trendlerine uygun stilistik öğeler içermesi gerekir.100 yıldan daha eski giysiler vintage değil antikadır.

Vintage kaç yaşında? 
Vintage kelimesi "yaşlı" anlamına gelir. En iyi antikacılara göre, bir öğenin vintage sayılabilmesi için en az 40 yaşında olması, ancak 100 yıldan eski olmaması gerekir. Örneğin bir eşyanın 2022'de vintage sayılabilmesi için 1982 ile 1922 yılları arasında üretilmiş olması gerekir.
 
Vintage ve retro  arasında ki fark nedir?
Vintage, belirli bir zaman dilimiyle ilgili minimum yaş, yapı, desen veya stili ifade ederken, retro, giysinin bir stil veya desen perspektifinden görünümü ile ilgilidir. Örneğin, vintage giysiler geçmiş bir döneme ait otantik giysiler olmalı, retro giysiler ise 80'ler modası veya 90'lar modası gibi belirli bir üslup dönemini yansıtmak için yapılmış çağdaş giysiler olabilir.

Sepetim0

Sepet